Tampóny - zdravotní rizika aneb když bělost a zářivost neznamená zdraví a čistota není půl života

Článek není určen jen ženám
Mnoho žen se dnes potýká s HPV virem, rakovinou děložního čípku a mnoha dalšími chorobami ženského ústrojí. Existuje souvislost mezi těmito problémy a používáním tampónů?
Ještě předtím, než se začtete do řádků o tajemstvích tampónů, které jsou pečlivě ukrývané, žádáme všechny dívky a ženy, které přijdou do styku s tímto článkem, aby o něm informovaly všechny své známé, včetně matek, dcer, spolužaček apod. Samozřejmě výzva směřuje také k manželům či partnerům, jejichž ženy či partnerky často, ale v tichosti a potají, trpí zdravotními problémy, ke kterým do značné míry přispěly i konvenční hygienické produkty.
Myšlenka, že ženy nevědomky vkládají potenciálně rakovinotvorný materiál přímo do svého těla je smutná, zvláště, když takové počínání prokazatelně zvyšuje riziko HPV, rakoviny děložního čípku, rakoviny samotné dělohy, vaječníků a jiných s tím souvisejících onemocnění.
Kromě mnoha jiných důvodů, proč je používání tampónů a vložek (ale i jednorázových plen u dětí!) zdraví nebezpečné, jsou:
syntetický materiál - vstřebává tělní tekutiny a tím vytváří výborné podmínky pro takzvaný Syndrom toxického šoku (TSS - Toxic Shock Syndrome)
chlór - používá se na bělení tampónů, vložek (plenek atd.) a uvolňuje dioxin, karcinogenní látku, přímo do prostředí pochvy. Navíc pozůstatky chloru působí dráždivě a vysušují.
Zdravá menstruační hygiena - vložky nebo tampóny?
U vložek jsou zdravotní rizika menší, protože kontakt se sliznicí je výrazně menší než u tampónů. Záleží na tom jaké má žena malé stydké pysky (zda jsou zcela chráněny velkými pysky či zda jsou velké a vyčnívající) a také na tom, jakým aktivitám se při menstruaci věnuje (např. pro jízdu na kole není vložka zrovna nejpohodlnější řešení).
Kdo nikdy neviděl různé varianty stydkých pysků, doporučujeme web www.labialibrary.org.au ;)
Výskyt syndromu toxického šoku
Oba problémy jsou známy přinejmenším od roku 1980, kdy kvůli tampónům Procter & Gamble zemřelo nejméně 38 žen (neví se kolik bylo nezaznamenaným případů). Po tomto skandálu byly tampóny s názvem Rallye staženy z trhu a ženám bylo doporučeno používat tampóny s co nejmenší možnou vstřebatelností. Momentální roční výskyt úmrtí na TSS se snížil, avšak je to s největší pravděpodobností proto, že úřady pro kontrolu nemocí přestaly případy TSS sledovat. Právník Tom Riley, který se nejvíce zabývá případy TSS a zastupuje pacientky s následky TSS a pozůstalé pacientek zemřelých přímo na TSS tvrdi, že přestala existovat oznamovací povinnost lékařů, jejichž pacientky byly syndromem postižené a oznamování se stalo dobrovolným. Tuto benevolentnost si vynutily korporace, kterým hrozilo snížení poptávky po jejich hygienických produktech v důsledku prokazatelného negativního vlivu na zdraví.
Přestože úřady případy TSS aktivně více nemonitorují, samy odhadují, že jen v USA trpí na vážné následky TSS ročně asi 1300 žen, z čehož asi 5% následkům nakonec podlehne. V krátkosti, syndrom toxického šoku stále existuje a daří se mu.
Se stejnou jistotou, jako že slunce opět vyjde zítra ráno na východě, se u každé ženy ve větší či menší míře objevují toxické příznaky používání tampónů. To, že na ně žena přímo neumře, nebo momentálně nemá žádné vážné příznaky, neznamená, že syndromem do jisté míry netrpí. Vnější projevy toxicity jsou totiž patrné až v pokročilých stadiích.
Samozřejmě "testy" v reklamách přesvědčují dívky a ženy o bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti tampónů a vložek. Málokdo však ví, že tyto testy jsou prováděny nebo placeny samotnými výrobci produktů a pravé a nezávislé testy se nepublikují z důvodu komerční cenzury. Jediná a asi i poslední studie doktorů Philipa Tierno a Bruce Hanna z roku 1999 jasně poukázala na to, že tampóny vyrobené ze syntetických látek (kombinace plastů a jiných materiálů) podporují výskyt TSS vytvářením ideálního prostředí pro jistý druh bakterií, zatímco 100% bavlněné tampóny TSS nepodporují. Dokázali také, že syntetické tampóny více vysušují sliznice. Je logické, že tampóny mají vysokou vstřebatelnost. Nenasávají však pouze krev, ale i důležitou slizniční sekreci, čímž sliznice zůstává vysušená a dochází k tvorbě malých vředů. Zároveň syntetické tampóny zanechávají na sliznici zbytky koncentrovaných bílkovin, které jsou využívány stafilokokovými bakteriemi. Následná produkce toxinů těmito bakteriemi je pak důvodem častých výtoků.
Jsou tampóny zdraví škodlivé?
Bělení hygienických pomůcek
Zmíněný TSS však není jediným problémem. Málokdo má ponětí, co všechno tampóny a hygienické vložky obsahují. Výrobci nejsou povinni tyto informace uvádět a z logických důvodů je ani neuvádějí.

Nejznámější nebezpečnou látkou v tampónech je dioxin, který je vedlejším produktem vznikajícím při bělení tampónů a vložek chlorem (tím bělí téměř všichni velkovýrobci). Opakované vystavování se působení dioxinu podstatně zvyšuje riziko rakoviny. Souvisí také s hormonální nerovnováhou, supresí imunitních buněk, vývojovými poruchami, poškozením reprodukčních orgánů (výsledkem může být až neplodnost), spontánními potraty, poškozením plodu apod. Dioxin má schopnost shromažďovat se v těle ženy, a to zejména v tucích a mateřském mléce.
Neexistuje žádná logická potřeba bělení hygienických produktů. Existují jen důvody komerční, estetické a reklamní, za co ženy (včetně plodů a kojenců) platí svým zdravím.
Kniha Rakovina - proč stále umíráme bez poznání pravdy píše o dioxinu následující:
"Dioxin je potenciálně karcinogenní vedlejší produkt, který je výsledkem procesu na zvýšení úrovně pěnivosti v čistících prostředcích jako jsou šampony, zubní pasty atd. Kontejnery ošetřené dioxinem (a některé plastové lahve) někdy přenesou dioxin do samotných výrobků. Bylo prokázáno, že karcinogenita dioxinu je až 500 000 krát vyšší než karcinogenita DDT (syntetický pesticid)."
"... Neskutečně škodlivá složka 1,4-dioxan byla jednou z hlavních složek chemického defoliantu Agent Orange, který se ve velké míře používal během války ve Vietnamu na odstranění plátěných stříšek v džungli, aby bylo možné odhalit nepřátele. 1,4-dioxan byl pravděpodobně hlavním důvodem výskytu rakoviny u vietnamských vojáků po válce. Je to v podstatě napodobenina hormonu estrogenu a při převaze nad progesteronem zvyšuje pravděpodobnost rakoviny prsu, endometriální rakoviny a snižuje počet spermií. "
"... Dr. Samuel Epstein upozorňuje: "Nejlepší způsob jak se ochránit je poznat komponenty, které jsou nejpravděpodobněji kontaminovány 1,4-dioxanem. Zahrnují je komponenty s předponou nebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), dále polyetylén, polyethylenglykol atd.(např. sodium laureth sulfát) nebo oxynol. I polysorbát 60 a polysorbát 80 mohou být kontaminovány 1,4-dioxanem.“
Epstein, Samuel, Safe Shopper's Bible, p. 342
Epstein, Samuel, Safe Shopper's Bible / Bible bezpečného nakupujícího /, str.. 190-191
Další negativa tampónů a vložek
Tampóny a syntetická vlákna
Vstřebávání vody a důležitých sekretů ze sliznice pochvy - suché sliznice
Narušená pH rovnováha
Mikrobakteriální nerovnováha
Pozůstatky pesticidů v bavlně (netýká se bio-bavlny)
Kromě těchto důležitých vlivů na sliznici pochvy je dalším významným faktem dráždivý vliv ostrých syntetických vláken uvolňujících se z tampónů a vložek. Ty se zachycují na stěnách sliznice a vyvolávají neustálé dráždění, záněty, odlupování poševní sliznice a ještě více podporují vznik TSS. O únicích těchto vláken se můžete přesvědčit jednoduše - do sklenice s vodou namočte tampón nebo vložku a za nějakou chvíli se podívejte proti světlu. (ilustrační fotka z http://cottonhygiene.com)
Jaká jsou řešení?
Jde o vaše zdraví. Nezůstávejte k problému lhostejnými a začněte se jím aktivně zabývat a věci ohledně tampónů a vložek zkoumat a diskutovat o nich. Na trhu existuje mnoho pro tělo přijatelnějších řešení než jen masově propagované produkty, které ženy již roky používají. Vyhledávejte vložky a tampóny (pouze pokud je nevyhnutelně potřebujete) z bio materiálů.
Vynikající možností, kterou nejvíce doporučujeme, jsou mnohonásobně a dlouhodobě použitelné produkty. Jsou to menstruační kalíšky vyrobené ze silikonu, látkové vložky nebo houby z mořských řas.
Závěrem
Syntetické tampóny a vložky mají negativní vliv na zdraví ženských orgánů i na celkové zdraví ženy. Mouhou mít vliv dokonce i na zdraví a vývoj plodu a později na kojené miminko. Kromě zvýšeného rizika rakoviny děložního čípku, samotné dělohy a vaječníků, patří k dalším častým problémům výskyt HPV viru, pomočování a únik stolice (hlavně z důvodu toxického zatížení močového a svěracího svalstva), bolestivý pohlavní styk (hlavně z důvodu vysoušení a častých zánětů sliznice pochvy), hormonální nerovnováha, neplodnost, poruchy imunity, PMS, infekce močových cest a další zdravotní problémy. Problémům výrazně přitíží i užívání hormonální antikoncepce.

Doporučujeme dívkám a ženám rozumně zvážit alternativy používání běžných tampónů a vložek a zvolit zdraví neškodné a ekologicky nezávadné produkty. To platí dvojnásob pokud již žena trpí záněty pochvy, výtoky, kandidiázou, HPV, nádorovými onemocněními a jinými problémy týkajícími se ženského ústrojí.

Zdroje Volně přeloženo z www.badatel.net - Kampaň za pravdu v medicíně
Archer, JC and others, Dioxin and Furan Levels Found in Tampons, 2005, Journal of Women's Health, Volume 14, pages 311-315.
De Vito, MJ and Schecter A. Exposure Assessment to Dioxins from the Use of Tampons and Diapers, Environmental Health Perspectives, Vol. 110, January 2002
National Research Center For Women and Families
http://maloney.house.gov
http://dievcata.blog.cz

Poznámky
Prevence HPV, rakoviny děložního čípku, rakoviny dělohy, vaječníků, neplodnosti a jiných onemocnění ženského ústrojí:

  • dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, plodů, sušeného ovoce, semen, vše v syrovém stavu pokud možno
  • omezení živočišných jídel, zejména těch s vysokým obsahem estrogenu (zejména červené maso, mléko a tavené sýry)
    vyloučení sóji z důvodu obsahu phytoestrogenu a nepříznivého vlivu na hormonální rovnováhu
  • vyloučení hormonální antikoncepce (syntetické hormony)
  • používání menstruačního kalíšku nebo výhradně bio bavlněných hygienických vložek a tampónů (tampónů pouze v nutnosti)
  • dodržování hygieny
  • dodržování pitného režimu (čistá voda), psychohygiena, dostatek pohybu, odpočinku a spánku
  • optimální přísun vitaminu C - podle důkazů Linus Pauling, nositele Nobelovy ceny za výzkumné práce o vitamínu C (viz kniha Vitamin C a megaskorbická léčba)
  • optimální přísun kyseliny listové

Metabolická léčba těchto onemocnění vyžaduje intenzivní a individuální přístup, mimo jiné přijem vysokých dávek živin a protinádorových látek podle potřeby a možnosti i jejich intravenózní podávání podle stanovených protokolů, které se používají v metabolické medicíně, např. Dove Clinic ve Velké Britanii ( www.doveclinic.com), nebo Oasis of Hope v Mexiku ( www.oasisofhope.com).

zdroj: http://www.kalisek.cz/