Detoxikace organismu: Factor Base Detox

Stále více lidí hledá jak si pročistit tělo a detoxikovat, zbavit nežádoucích látek, které akorát způsobují mnoho zdravotních potíží. Tím, že pročistíte a detoxikujete tělo přispějete ke zlepšení svého zdravotního stavu.

Tento trend má své plné opodstatnění, protože za celou lidskou éru, je právě teď je největší výskyt škodlivých látek. A z toho vznikají příčiny zdravotních potíží. Z různých důvodů souvisejících se současným způsobem života současné populace náš metabolismus nefunguje optimálně, což v těle často vede k hromadění různých zplodin látkové přeměny a k negativnímu ovlivnění různých fyziologických procesů.

Příčiny hromadění odpadních, škodlivých a toxických látek v těle

VNITŘNÍ – související s metabolismem

  • Kloubní problémy – souvisí s hromaděním kyseliny močové v kloubech ve formě solí
  • Poruchy ledvin a střev – způsobí narušení vylučování odpadních látek z těla – může být způsobeno i špatným pitným režimem
  • Psychickým stresem se také hromadí odpadní látky v tkáních

VNĚJŠÍ – nežádoucí látky se dostávají do těla z vnějšího prostředí

  • Potravou – globální problém - konzervačních látek, barviv, aromat a celé řady dalších při výrobě potravin využívaných přídatných látek
  • Vdechováním ze vzduchu
  • Vdechováním cigaretového kouře
  • Přímým kontaktem kůží – u kosmetických přípravků, čistících a dezinfekčních prostředků
  • Léky – civilizací masově využívané – odlišují se od přírodních struktur, se kterýmí se organismus umí bez problémů „vypořádat“

 

Ve všech uvedených případech se do organismu dostávají látky, které mu nejsou vlastní a které se mohou nahromadit v  množství rizikovém pro jeho zdraví. Např. v jedné z četných studií na toto téma byla v USA v krvi a moči testovaných osob zjištěna přítomnost 212 cizorodých chemických látek, včetně vysloveně nebezpečných chemikálií jako je akrylamid, arsen, perchlorát, polybromované bifenyly, těkavé organické látky aj.

Tím větší význam je nutno přikládat podpoře eliminačních a detoxikačních procesů, které v organismu nepřetržitě probíhají. Tělo se při odbourávání a eliminaci cizorodých látek snaží využívat své funkční systémy v čele s vylučovací soustavou, důležité role ovšem hrají i játra a střevní trakt, oběhový a dýchací systém a v neposlední řadě kůže s potními žlázami.

Pro podporu a zefektivnění eliminačních procesů nám přírodní medicína nabízí účinné prostředky, z nichž se stále oblíbenější se stávají přípravky a kúry vyvinuté na bázi léčivých rostlin.

 

Které rostliny pro pročištění a detoxikaci organismu lze tedy doporučit?

Prorostlík srpkovitý (Bupleurum falcatum). Je považován za ideální rostlinu pro detoxifikační kúry, přispívá především k čištění, tonizaci a posílení jater. Má i antimikrobiální účinky, působí proti výskytu různých mikroorganismů v těle. Čistí krev a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Je vhodné využít jeho synergické působení v rostlinných směsích.

Lopuch větší (Arctium lappa) patří k nejúčinnějším rostlinám pro čištění krve, často se proto používá během různých onemocnění a při odtučňování. Stimuluje vylučování moči, pomáhá tělo zbavovat nadbytečné kyseliny močové a vápníkových usazenin (kalcifikací). Stimuluje funkci jater a žlučníku, usnadňuje trávení - obzvláště tuků. Pomáhá udržovat normální hladinu krevního cukru.

Smetanka lékařská (Taraxacum officinalis) má díky vysokému obsahu draslíku vynikající diuretické účinky. Čistí krev, absorbuje toxiny, zklidňuje trávicí trakt, působí proti výskytu škodlivých baktérií v tlustém střevě. Pomáhá pročišťovat játra a ledviny, napomáhá funkci žaludku, pomáhá v něm udržovat fyziologickou kyselost organismu.

Česnek setý (Allium sativum) vyniká širokým spektrem čistících a detoxikačních účinků. Pomáhá čistit krev, posiluje ochranu organismu proti působení cizorodých látek a alergenů. Je velmi účinný ve stimulaci odstraňování odpadních metabolitů střevním traktem. Příznivě ovlivňuje dýchací cesty, stimuluje jaterní funkci. Posiluje výskyt symbiotické střevní mikroflóry, je účinný v eliminaci virů, baktérií, kvasinek (kandidózy) i parazitických červů.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je specificky působící bylinou na játra, podporuje detoxikační funkce jater, chrání jaterní tkáň, pomáhá při regeneraci jaterních buněk, optimalizuje funkci žlučníku. Má schopnost stimulovat regeneraci poškozených či zničených jaterních buněk.

Amla – indický angrešt (Emblica officinalis) podporuje detoxikační procesy v těle, vyniká vysokým obsahem antioxidantů, které chrání buňky a tkáně před škodlivým působením volných kyslíkových radikálů. Působí příznivě na trávení, pomáhá udržovat pravidelnost střevní funkce.

vysoký podíl vitamínu C, dokonce se tvrdí, že je nejbohatším zdrojem tohoto vitamínu, 3000 mg na plod. Udává se, že pouhých 10 dkg tohoto ovoce, je jako 2 kg pomerančů, či 15 kg jablek. Kromě vitamínu C obsahuje také vitamíny B1 a B2, vitamín P (bioflavonoidy), chrom, zinek, měď a další minerály.

 

Výčet tzv. „detoxikačních“ rostlin by mohl být samozřejmě podstatně širší, v různých pročišťujících směsích se běžně používají rostliny jako kopřiva, vojtěška, Aloe vera, červená řepa, Chlorella, brusinka, třapatka, ženšen a celá řada dalších.

Při vývoji nového detoxikačního přípravku společnosti OKG, který je nazván Factor Base Detox, byla však zvolena kombinace výše uvedených šesti rostlin, které v tomto směru patří k nejúčinnějším. Nezanedbatelnou roli hrála i skutečnost, že při společném užití v kombinaci vykazují četné synergické účinky. Detoxikační účinek se násobí např. při současném použití smetanky a lopuchu, smetanky a česneku i ostropestřce, prorostlíku s většinou použitých rostlin atd. Směs rostlinných extraktů tak vykazuje komplexnější účinky než jednotlivé rostliny při odstraňování rozmanitých odpadních látek stimulací vylučovací a střevní funkce, pomáhá omezovat i výskyt škodlivých mikroorganismů, příznivě působí na jaterní tkáň a na jaterní funkce, významné jsou antioxidační ochranné účinky na buňky a tkáně. Výrobek určitě představuje špičku mezi širokou škálou současných detoxikačních přípravků dostupných na trhu.

Zpracoval: RNDr. Lubomír Meravý